Eğitim: Yaşam boyu süren,
geri dönüşü en yüksek yatırımınızdır.

Askerlik Erteleme

Koç Eğitim » Akademik Danışmanlık » Askerlik Erteleme

Askerlik

Yaptığımız anket sonuçlarına göre askerlik çağına yaklaşmış birçok arkadaşımızın "Askerlik çağı nedir?" sorusunun cevabını tam olarak veremediklerini gördük.

Askerlik Çağı, her erkeğin nüfus kütüğünde yazılı olan yaşına göre, 20 yaşına girdiği yılın Ocak ayının birinci gününden başlayarak erbaş ve erler için 41 yaşına girdiği yılın ilk Ocak ayının birinci gününde biten süredir.

Askerlik çağına gelmiş olan tüm erkek öğrencilerin askerlik yükümlülüklerini ertelemeleri gerekmektedir. Bu da oldukça karmaşık bir işlemdir.

Üniversite öğrencileri birinci sınıfa başladıklarında askerlik çağına henüz gelmemiş olurlar. Bu öğrenciler ciddi anlamda askerlik yükümlüğünü üniversiteden mezun olmalarından sonra hissetmeye başlarlar. Ancak asıl sorunu üniversite eğitimi için veya üniversite sonrası master eğitimi için yurt dışına gidecek olanlar yaşar. Bunun sebebi yapılacak işlemlerin net olarak bilinmemesidir. Biz burda bu konuya açıklık getirmek istedik.

Dil Eğitimiyle Erteleme

Amerika'da dil eğitimi veren birçok kuruluş bulunmakta ve bu kuruluşlar da birçok farklı program sunmaktadır. Her tür program ile askerlik erteleme mümkün değildir. Dil eğitimi ile askerlik erteleyebilmek için dil okulunun "full-time" olması (haftada en az onbeş saat ders vermesi) ve en az iki aylık bir kurs olması gerekmektedir. Dil kursunun bir üniversite bünyesinde olması da tercih edilmektedir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise dil eğitiminden sonra üniversite, master veya doktora eğitimi alınacağının belirtilmesi gereğidir. Bu şartların yerine getirilmesi halinde askerlik ertelemede herhangi bir sorun yaşanması baştan engellenmiş olur.

Amerika'da Üniversite Eğitimi Alacak Olanlar İçin Askerlik Erteleme İşlemleri

Amerika'da alacağınız üniversite eğitiminiz sebebiyle askerlik erteleme işlemlerinizi yapabilmeniz için ilk önce "Özel Öğrenci" statünüzün tanınması gerekmektedir. Özel öğrenci her türlü giderleri kendisi tarafından karşılanan öğrenci demektir. Öğrenciliğinin tanınabilmesi için kişinin örgün öğrenim görmesi gerekmektedir.

Amerika'da özel öğrenci olarak üniversite ögrenimi yapacak olanların başvuru dilekçelerini eksiksiz olarak doldurmaları ve dilekçelerine ekleyerek yurtiçinde Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Öğretim Genel Müdürlüğü'ne, yurtdışında Eğitim Ataşeliklerine, bunların bulunmadığı yerlerde Konsolosluklara göndermeleri gerekir. Başvurular her yıl 1 Haziran'da başlar, ertesi yılın Nisan ayı sonuna kadar 11 ay süreyle devam eder.

Amerika'da Master Eğitimi Alacaklar İçin Askerlik Erteleme İşlemleri

Master yapmak üzere Amerika'ya gitmeyi düşünüyorsanız, askerlik hizmetiniz ile ilgili işlemleri eksiksiz olarak tamamlamanız; öncelikle (Amerika'da master yapmayacakmışsınız gibi) askerlik kararınızı aldırmanız gerekmektedir. Kararı aldırdıktan sonra ise askerliğinizi ertelemeniz için Amerika'da bağlı olduğunuz eğitim müşavirliğine başvurarak özel öğrencilikstatünüzün tanınmasını talep etmeniz gerekir. Böylelikle eğitim müşavirliğinde dosyanız açılacak ve ilk sevk tarihinizi için başvurmanız gerekecektir.