Eğitim: Yaşam boyu süren,
geri dönüşü en yüksek yatırımınızdır.

Yurt Dışında MBA

Koç Eğitim » Akademik Danışmanlık » Yurt Dışında MBA

Günümüzde dünyanın en büyük şirketlerinin üst düzey yöneticilerinin yaklaşık %21‘i MBA eğitimi yapmıştır. Bu oran her geçen gün artmaktadır.

Yurtdışında en popüler master programı MBA’dir. (Master of Business Administration- İşletme Yüksek Lisansı) İlk kez ABD’de geliştirilen bu programa herhangi bir disiplinden lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler; akademik başarı, İngilizce seviyeleri, GMAT notu, iş deneyimi ve referanslarıyla birlikte başvuru yapabilirler. Günümüzde, çalışma alanı ne olursa olsun, büyük ve orta ölçekli şirketler MBA derecesine büyük önem verirler. MBA programında genelde, finans, finansal muhasebe, pazarlama, organizasyon davranışları, enformasyon yönetimi, e-business, genel işletme ve insan kaynakları dersleri alınır. MBA programları genel işletme eğitimi olarak başlamış ancak son zamanlarda uzmanlık alanlarına ağırlık verilmektedir. Örneğin Finans, Pazarlama, İnsan kaynakları veya E-ticaret gibi. Dünya genelinde MBA programı veren binin üzerinde üniversite ve kolej vardır. MBA programı İngiltere’de 1 akademik yıl, Avustralya’da 1 ya da 2 yıl, Kanada ve Amerika’da ise genelde 2 yıl sürer. Ancak, Kanada ve Amerika’da 1 yıl süren programlarda bulunur. Avrupa ülkelerinde ise genelde bir yıl sürer.

Son zamanlarda internet üzerinden MBA programları verilmeye başlanmıştır. Ancak bu programlar henüz Türkiye’de YÖK tarafından tanınmamaktadır. MBA programlarının maliyetleri yıllık 10,000 ile 50,000 USD arasında değişir. Bazı okullar sundukları ders kredisi üzerinden fiyatları belirlerler.

Örneğin: 36 kredi almak sureti ile MBA derecesine ulaşılan bir okulun kredi başına 500 USD fiyat uygulaması halinde, bu MBA programının maliyeti 18,000 USD civarındadır.

MBA analiz ve karar verme yeteneklerinizi geliştirmekte, yöneticilik ve işletme alanında uzmanlaşmanızı sağlamaktadır. Profesyonel akademisyenler ve farklı iş deneyimlerinden gelen öğrencilerle paylaşacaklarınızla size yeni bakış açısı getirecektir. Bir çok MBA öğrencisi öğrendiklerinin %50’sini paylaştıkları deneyimlerden kazandıklarını ifade etmektedirler.

MBA öğrencileri çoğunlukla genel müdürlük pozisyonunu hedefleyen, yöneticilik kariyerlerinde ilerlemeye başlamış kişilerdir. MBA bazı büyük şirketlere girebilmek için önşart durumundadır ve mezunlara yeni şirketlerde yeni kapılar ve fırsatlar doğuran bir eğitimdir.

Her ne kadar MBA kariyerinizde otomatik bir promosyon demek değilse de, sizi doğru yeteneklerle donatarak iş hayatınızdaki fırsatları arttıracaktır.

MBA eğitimi yüksek miktarda kişisel yatırımlarınızı gerektirirken, ardından yüksek maaş ve kariyer fırsatları sağlayabilmektedir.

MBA Birliğinin İngiltere’de yaptığı araştırmaya göre, mezunların maaşlarının bekledikleri düzeyde yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca büyük uluslar arası şirketlerin iyi pozisyonlar için MBA mezunlarını tercih ettikleri tespit edilmiştir.

Bugün bankacılık veya diğer finans sektörlerinde MBA yapmak hemen hemen herkesin isteği ve hedefidir. 30’lu yaşlarında orta derece yöneticilik düzeyine gelmiş bir çok kişi deneyimleriyle eğitimi harmanlayarak artık daha üst pozisyonlara yükselmek için MBA eğitimine başlamaktadırlar.

Programı bitiren öğrencilerin bir kısmı kendi çalıştıkları şirkette üst seviyelere yükselirken, bir kısmı da başka şirketlerde daha iyi pozisyonlarda iş hayatlarına devam etmektedirler.